събота, 27 юли 2013 г.

Управлението като услуга

Не разбирам почти нищо от управление. Е, що се отнася до управление на софтуерни проекти, имам извесетен опит с малки екипи. Доста често обаче си задавам въпроса - каква точно дейност е управлението? Не ми остава много време да чета материали по този въпрос. Затова претенцията ми за разбиране на материята не е голяма.

Мисля, че управлението е вид услуга и като такава от нейните резултати би трябвало да се ползват от клиентите на тази услуга. Припомням си фразата: "слуги, а не господари трябват на народа". Значи и управлението на държавата би трябвало да е услуга. Ако управлението на държавата е вид услуга, то от нея би трябвало да се ползват всички граждани.

Управляващите казват: "Не можем да разговаряме с протестиращите защото те не предлагат нищо. Освен това те са много малка част от обществото". Представям си как казвам на някой от многото потребители на софтуерен продукт, който разработвам: "Само при теб има проблем, виж как при останалите всичко работи. Освен това ако искаш да ти оправя проблема, по добре ми дай идея как да го направя."

Никак не съм убеден, че този подход е добър спрямо клиентите. И в книгите пише, че по този начин може да останеш (малко по малко, не веднага) без клиенти. Софтуерните разработчици добре знаят, че всеки клиент е много важен и че няма как клиентите да имат уменията да се справят сами.

Производството на софтуер е вид услуга. Дали няма общи неща между тази и всички други услуги?

Няма коментари:

Публикуване на коментар